Ayrshire Pairs - District Pairs Championship.

Winners & Runners-Up qualify to play in the SBU Spence Cup for Inter-District Pairs.

For the 2019/20 season, we invited all Ayrshire clubs to play a heat of the Ayrshire Pairs and 13 of the 15 clubs chose to do so. From this, we have 45 pairs who have confirmed that they will play in the semi finals on Wednesday 13th and 27th November 2019, 7pm at ABC. The top ten pairs in each semi final will qualify for the final on Saturday 11th January 2020. The semi final line up is detailed below.

Finalists

 

Semi-Final 1 Semi-Final 2
Andy Raeburn & Stoian Kableshkov   
David & Ira Clement   
Ian McClure & Kate Malkani  
Stewart McKechnie & Stephen Cole  
Anne Braid & Jim McClymon  
Gordon Smith & David Wiseman  
Henry Crone & Sheila Templeton  
Doreen Hollywood & Bill McClung   
Findlay MacDonald & Eddie McGeough  
Tom & Margaret Bonnes  
No reserves from 1st semi-final  

 

 

Wednesday 13th November
Andy Raeburn & Stoian Kableshkov
Stewart McKechnie & Stephen Cole
Jonathan Kelk & Rita Stuart
Ian McClure & Kate Malkani
Margaret Shuttleworth & Carolyn Hibberd
Henry Crone & Sheila Templeton
Ann Sutherland & Eileen MacFaralane
Eileen Anderson & Anne McLean
Isabella Doveston & Stewart Martindale
Mary Fisher & Valerie McColl
Findlay MacDonald & Eddie McGeough
Gordon Smith & David Wiseman
Tom & Margaret Bonnes
David & Ira Clement
Margaret Little & Agnes Lamont
Doreen & Ian Short
Ann Boyd & Margaret MacCallum
Anne Braid & Jim McClymont
Gordon Cunningham & Fiona Braid
Barbara Lindsay& Jennifer Clow
Doreen Hollywood & Bill McClung
Grace McVey & Thea Rae

Wednesday 27th November
Donald Cattanach & Nigel Lawrie
Alex O'Hara & Bessie Balfour
Ian Burn & David Ripley
Anne Cattenach & Neil Falconer
John Dick & Stuart McCreadie
Isobel Hollingsworth & David Wilbraham
Doreen Donald & Pat Frew
Kath Horn & Roland Bradbury
Jenny Dickinson & Janette Bruce
Sue Fraser & Caryl O'Donoghue
Fiona Abbott & Pauline Phillips
Chris Gurney & Thomson Kerr
Jim Tudor & John Bryson
Donnie & Ann Graham
Jean Murdoch & Anne Mitchell
John McManus & Esna Orr
Sandy Anderson & Stewart Duguid
Iain Bannatyne & Lesley Cadenhead
Eileen & Robert Atkinson
Charlie Rennie & Maureen Rennie
Frank McCarthy & Douglas Brown
John Mitchell & Douglas Woodburn
Patricia Armstrong & Sharon Lindsay

 

Season Winners   %
2018-19 Maureen Rennie & Matthew Pumphrey   59.70
2nd Sandy Martin & Margaret Brown    
2017-18 Gordon Smith & David Wiseman   62.08
Silver Alan Lochrie and Joe Woods    
Bronze Fiona Braid and Gordon Cunningham    
2016-17 Fiona Abbott & Eddie McGeough   63.68
2015-16 Gordon Smith & David Wiseman   60.42
2014-15 J Tudor & J Bryson   64.32
2013-14 J Tudor & J Bryson   64.10
2012-13 Ian Burn & Bobby Moore   59.19
2011-12 S.Kableshkov & A.Raeburn   62.86
2010-11 J Tudor & J Bryson   63.45
2009-10 E Munro & J Burn    
2008-09 D Wiseman & Y Wiseman    
2007-08 J Tudor & J Bryson    
2006-07 J Tudor & J Bryson    
2005-06 P Phillips & F Abbott    
2004-05 V & D Beesley    
2003-04 A Raeburn & S Kableshkov    
2002-03 S Mcreadie & J Lowe    
2001-02 J Murdoch & J Burn    
2000-01 A & D Graham    
1999-00 A Waldron & P Phillips    
1998-99 C Knox & M O’Hanlon    
1997-98 F Murphy & J Stevenson    
1996-97 F Murphy & J Stevenson    
1995-96 Mr & Mrs N Falconer    
1994-95 WG Smith & M Brown    
1993-94 WG Smith & M Brown    
1992-93 S Malkani & J Dick    
1991-92 F Murphy & J Stevenson    
1990-91 E Carroll & W Stewart    
1989-90 S Malkani & J Dick    
1988-89 A Pelling & J Hendry    
1987-88 Dr J Wall & A Anderson    
1986-87 M O’Hanlon & R Wagner  Troon  
1985-86 Dr S Mcreadie & J Lowe    
1984-85 J Dick & C McLatchie    
1983-84 P Longman & I Stewart  Queens  
1982-83 J & R Woods  N Cumnock  
1981-82 E Carroll & W Stewart  St Leonards  
1980-81 E Carroll & W Stewart  St Leonards  
1979-80 A Anderson & J McFadzean  Caledonian  
1978-79 J Cree & W Murdoch  Kilmarnock  
1977-78 R Ashcroft & Dr Gay  W Kilbride  
1976-77 Mr & Mrs W Anderson  Beith  
1975-76 I Adamson & J McClymont  Kilmarnock  
1974-75 A Pelling & E Borland  Portland  
1973-74 Mrs A Gibb & Miss C Hall  Station  
1972-73 P & WG Smith  Kilmarnock  
1971-72 R Burns & M McGowan  Saltcoats  
1970-71 J Gallagher & D Stoney  Saltcoats