The number of times current Ayrshire Players have won District events.

300 Club Adamson Cup Ann Galt Charity Pairs Ayrshire Cup Teams of 4 Knockout Ayrshire Individual Ayrshire Pairs Congress Pairs Congress Teams District Swiss Pairs / Teams Inspiration Cup Kenny Mackay Trophy (Hospice Pairs) Munro Cup Pollok Williamson Pollok Williamson Handicap Ronnie Alexander Pairs Ronnie Alexander Teams; Tourney Cup Viking Pairs Viking Teams Winter Winter Silver Winter Bronze4 Winter Bronze3 Winter Bronze2 Winter Bronze1
Abbott Fiona 1 1 2 2 1 1 2 1
Adamson Ian 2 1 1 1 2
Allison David 1 1
Allison Helen 1 1
Anderson Jane 1
Anderson Sandy 1 1 2 1 2 2 8 3 3
Balfour Bessie 1
Bannatyne Iain 1
Beesley Dorothy 1 1
Boyd Anne 1
Boyd Margaret 1
Braid Anne 1 3 3
Braid Fiona 1 1 1 1
Brodie June 1
Brown Margaret 1
Brown Rodger 1 2
Bruce Janette 1
Bryson John 2 5
Burn Ian 3 1 1 3 1 3 3 2 7 4 6 2
Clark Alec 1
Clement David 1 1
Clement Ira 1 1 1
Cole Stephen 1 1
Cossar Jan 1
Crone Henry 1 1 2 1
Crone Libby 3
Cunningham Gordon 1 1 1 1
Cunningham Jean 1
Davidson Irene 1 1
Dean Fred 3 1 1
Denham Douglas 1
Denham Stewart 1
Dick John 10 3 1 2 1 4 2 8
Docherty Beryl 2
Dodds Rose 1
Duguid Stewart 1 1 1 1 2 3 2 8 1 3
Falconer Neil 1 1
Faulkner Christine 1
Forbes Muriel 1
Fraser Anne 2 1
Fraser Sue 1
Freeman Len 1 2 1
Graham Ann 1 1 1 1 1 1 1
Graham Donnie 1 1 1 1 1 2 1
Gray Steve 1
Gurney Chris 2 1
Halstvedt Hans 1
Hamilton Ann 2
Haslehurst John 1 1
Hughes Alison 1 1
Kableshkov Stoian 1 2 1 2 1 1 1 4 2
Kelk Jonathan 2 1 1
Kelly Norma 1
Kerr Finlay 1
Kerr Thomson 2 1 1
Knox Angela 1 1 2 1 1 1
Kothari Madhavi 1 1
Laing Betty 1
Laing Donald 1
Lamont Agnes 1 3 1 3
Leitch Hazel 1
Lindsay Sharon 1
Lindsay Tom 1
Little Linda 1
Little Margaret 1 1 3 1 2 2
Lumsden Marion 1
McClure Ian 1 1 1
McClymont Jim 2 1 1 1
McConnell Brian 1
McCreadie Stuart 11 2 3 2 6 2 7
McCrindle Jackie 1
McDonald Findlay 1
McGee Gerry 1
McGeough Eddie 1 2 2 1 1 2 2 1 2 1
McLean Anne 1
Malkani Kate 1 3 2 2 1 1 2 5 2
Martin Sandy 1 1
Martindale Stewart 1 1
Morton Sadie 1
Murdoch Anne 1 1 2 2
Murphy Frances 3 2 3 2 2 3 2 2 3
Murray Alex 1
Murray Maureen 1 1
O'Hara Alex 1
Peaker Stephanie 1 1
Phillips Pauline 2 1 2 1 1 1 2
Pinkerton Stewart 1
Prigg Ann 1
Raeburn Andy 1 2 1 2 1 4
Rennick Charlie 1 1
Rennie Maureen 1 1 1 1 1
Ridge Jackie 1
Rodger Joyce 1
Rowan Margaret 1
Rutherford Hazel 1 1 1
Short Ian 1
Smith Gordon 4 5 2 1 1 1 6
Smith Isobel 1
Smith Mary 1
Smith Pat 1 4 1 1 4
Stewart Wilma 1
Stuart Rita 1 1 1 1
Tait Nan 1 2 1
Templeton Sheila 1
Thomson Janice 2 2 1 1 1 5 1 3 2 2
Thomson Peter 1 1
Tudor Alison 1 2 1 1 2 4
Tudor Jim 1 3 5 2 1 2 4
Wilbraham David 1
Wiseman David 2 4 3 1 2 4 2 1
Wiseman Ralph 1 1
Wiseman Sandra 3 1 1 1 1
Wiseman Yvonne 2 1 1 1 1 1 3
Wood Valerie 3 1 1

Winter Ranked Competition

 

Jim Tudor initiated monthly Friday afternoon Play & Learn sessions from September to March.

These evolved to Improvers' sessions with a Presentation followed by play of set hands based on the presentation. Eddie McGeough then proposed filling the Winter Fridays afternoon gap with a Championship run on similar lines to the Summer Competition, with a minimum number of plays to win the Championship. But, instead of a handicap championship, have awards for different ranked players. Gold ranked players would have to be in the top positions in the overall Championship to be eligible for prizes.

After the first season, the minimum no. of qualifying rounds was adjusted to allow a greater number of players to be eligible to qualify for awards, increasing the competition for places.

 

    Winter Ranked Championship     
         
2019-20  Best 10/23   Average % Qualifiers
  Silver      
  Bronze4      
  Bronze3      
  Bronze2      
  Bronze1      
         
2018-19  Best 10/22 Ian Burn & Stoian Kableshkov 66.11 26
  Silver Maureen Rennie 54.06 3
  Bronze4 Margaret Little 51.91 1
  Bronze3 Fred Dean & Valerie Wood 56.01 8
  Bronze2 Anne Murdoch 53.22 4
  Bronze1 Ann Hamilton 48.22 4
         
2017-18  Best 10/22 David & Sandra Wiseman 64.20 36
  Silver Jackie McCrindle 54.93 6
  Bronze4 Margaret Little 58.78 1
  Bronze3 Agnes Lamont 58.78 13
  Bronze2 Anne Murdoch 57.81 8
  Bronze1 Ann Hamilton 50.19 3
         
2016-17  Best 8/17 Ian Burn & Stoian Kableshkov 64.63 40
  Silver Sandra Wiseman 61.26 10
  Bronze4 -    
  Bronze3 Margaret Little & Agnes Lamont 55.82 13
  Bronze2 Rodger Brown 57.91 6
  Bronze1 Anne Murdoch 48.11 4
         
2015-16  Best 9/17 Janice Thomson 61.40 26
  Silver Charlie Rennick 58.34 2
  Bronze4 Alex O'Hara 52.04 1
  Bronze3 Margaret Little & Agnes Lamont 55.39 11
  Bronze2 Rodger Brown 58.34 5
  Bronze1 Anne Murdoch 53.68 4

 

 

To autoplay slideshow, click an image, then click the 'Play Slideshow' button - from there each slide can be maximised. Close with Close button or 'Escape'

Can you put a missing name to a face? Answers please to ABU.

 

Thanks to: Eddie McGeough - scanning old photos in Album, and David Sands, removing the framed wall photos, scanning, and putting in new uniform frame.

 

 

 

Largs Viking Festival Odin Cup.

A Teams-of-4 competition held at the Ayrshire Bridge Centre in September to start the season, and to coincide with the Viking Festival, which celebrates the Viking Heritage in Largs and the Battle of Largs of 1263.

Started as a one-off, with the Viking Pairs, but continued as per popularity.

  

Year  Team  VPs  No. Of Teams
2019 John Dick & Stuart McCreadie, David & Sandra Wiseman 95 7
2018 Ian Burn & Stewart Duguid, Sam Malkani & Russell Frame 88 7
2017 Jim & Alison Tudor, Stoian Kableshkov & Andy Raeburn 111 8
2016 Jim & Alison Tudor, Stoian Kableshkov & Andy Raeburn 81 8
2015 Jim & Alison Tudor, Stoian Kableshkov & Andy Raeburn 105 8
2014 John Dick & David Wiseman, Cliff Gillis & Martin Henneberger 114 10
2013 Sandy Anderson & Stewart Duguid, Ian Burn & Bobby Moore 99
2012 John & Thomson Kerr, Henry Crone & Stephen Cole  134  12
2011 Ian Burn & Bobby Moore, Jim & Alison Tudor 156 12
2010 Ian Burn & Elma Munro, Jim Wilcox & Ian Adamson 169 12
2009  R.McClymont & L.Drummond, C.Laraway & J.Watson  94

 8

 2008  J. Dick & S. McCreadie , S.Malkani & G. Smith

 2007  J. Thomson & I.Adamson & S.Kableshkov & A.Raeburn

 2006  J.H.Burn S. Duguid, A.Anderson & A. Waldron 

 2005  S.McCreadie & J.Dick, W.G.Smith & S.Malkani

 2004  G. King & J.Haslehurst, N.Morgan & I.Sword

 2003  E. Munro & R.Munro, F.Murphy & J. Stevenson

 2002  A. Waldron & S. Cahmore, F. Abbott & P. Phillips

 2001  J. Dick & S.McCreadie, S.Malkani & W.G.Smith

 2000  J.H.Burn & J. Murdoch, A.Anderson & S.Duguid

 1999  R. Munro & E.Munro, F.Murphy & J. Stevenson

 1998  J. Dick & S. McCreadie , S.Malkani & G. Smith

1997  J. Dick & S. McCreadie , S.Malkani & G. Smith

 1996 R.McClymont & D.Gaw, J.Watson & C.Laraway

 1995  R.McClymont & D.Gaw, J.Watson & C.Laraway

 1994  J. Dick & S. McCreadie , S.Malkani & G. Smith

 1993  P. Wilcox & J.Wilcox, A.Braid & S.McNair

 1992  J.Thomson & G.McDonald, I.Sword & J.Lucas

 1991  N.Miller & W.Scott, N.Tait & J.Scott

 1990  A.Anderson & J.P.Wall, Mr & Mrs J.Stevenson

 1989  C.Rennick & S.Rennick, P.Phillips & J.Anderson

 1988  D.Graham & E.Munro, L.Freeman & A.Graham

 1987  N.Miller & C.Hall, I.McClure & D.Porter

 1986  J.Wilcox & P.Wilcox, A.Braid & S.McNair

 1985  J.H.Burn 7 F. Murphy, Mr & Mrs J. Stevenson

 1984  M.G.S.Hill & M.Robertson, T.McBride & G.McLennan

 1983  J.Wilcox & P.Wilcox, A.Braid & S.McNair

 1982  W.Coyle & R.Moore, Mr & Mrs I. Monachan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For Slideshow, click an image, then Click the 'Play Slideshow button'. During slideshow, can click an image and then zoom (top right of image).

Can you put a missing name to a face? Answers please to ABU.

 

Thanks to: Eddie McGeough - scanning old photos in Album, and David Sands, removing the framed wall photos, scanning, and putting in new uniform frame.